خانه انجمن ها انجمن مهدویت آیات شهادت چگونه بر وجود امام زمان علیه السلام دلالت دارد؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11342
  user003
  مدیر

  سوال:
  آیات شهادت چگونه بر وجود امام زمان علیه السلام دلالت دارد؟

  جواب:
  در ایات بسیاری اشاره شده که خداوند در میان هر امّتی کسی را به عنوان (شاهد) قرار داده تا در روز قیامت بر انها احتجاج کند. اینک به برخی از انها اشاره می کنیم:
  الف) (فَکَیفَ اذا جِئْنا مِنْ کُلِّ امَّةٍ بِشَهِیدٍ وَجِئْنا بِکَ عَلی هؤُلاءِ شَهِیدا)(۶۲۸)؛ (چگونه است حال (در روز محشر) ان گاه که از هر طایفه ای گواهی اوریم وتو را (ای پیامبر) بر انان گواه خواهیم).
  ب) (وَیوْمَ نَبْعَثُ مِنْ کُلِّ امَّةٍ شَهِیدا ثُمَّ لایؤْذَنُ لِلَّذِینَ کَفَرُوا وَلا هُمْ یسْتَعْتَبُونَ)؛(۶۲۹) (وان روز را که ما از هر امّتی شاهدی برانگیزیم، ان گاه به کافران اجازه سخن داده نشود وتوبه انان نیز پذیرفته نگردد).
  ج) (وَیوْمَ نَبْعَثُ فِی کُلِّ امَّةٍ شَهِیدا عَلَیهِمْ مِنْ انْفُسِهِمْ وَجِئْنا بِکَ شَهِیدا عَلی هؤُلاءِ)؛(۶۳۰) (روزی که ما در هر امّتی از میان خودشان گواهی بر انان برانگیزیم وتو را (ای محمّد) بر این امت گواه اوریم).
  از این ایات به خوبی استفاده می شود که در هر زمان وبرای هر امّتی خداوند افرادی معصوم از خطا واشتباه قرار داده است تا در روز قیامت به اعمال انان گواهی دهند. کسی که قرار است شاهد بر اعمال امّت باشد نباید در شهادتش اشتباه کند، ونیز باید احاطه علمی بر همه اعمال امت داشته باشد. اینان کسانی اند که در امر هدایت بشر حجت خدا در روی زمینند.
  فخر رازی در ذیل ایه (وَنَزَعْنا مِنْ کُلِّ امَّةٍ شَهِیدا)؛(۶۳۱) (و[در ان روز] از هر امتی گواهی برمی گزینیم).می گوید: (انان شاهدانی هستند که در هر زمان بر مردم شهادت می دهند که از جمله انها انبیا هستند).(۶۳۲)
  ونیز در ذیل ایه (یوْمَ نَبْعَثُ فِی کُلِّ امَّةٍ شَهِیدا)؛(۶۳۳) (روزی را که از هر امّتی گواهی بر انان برمی انگیزیم).می گوید: (هر جمعی که در دنیا به وجود می اید لازم است که کسی به عنوان شاهد در میان انها وجود داشته باشد). شاهد در زمان رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) خود حضرت بود به دلیل ایه: (وَکَذلِکَ جَعَلْناکُمْ امَّةً وَسَطا لِتَکُونُوا شُهَداءَ عَلَی النّاسِ وَیکُونَ الرَّسُولُ عَلَیکُمْ شَهِیدا)،(۶۳۴) ونیز لازم است که در هر زمان بعد از رسول، شاهدی در میان امت باشد.
  از اینجا به خوبی روشن می شود که هر عصری خالی از شاهد بر امت نیست، وان شهید باید از خطا مصون باشد، وگرنه احتیاج به شاهد دیگری است ودر نتیجه به بی نهایت منتهی خواهد شد که این باطل است).(۶۳۵)

  (۶۲۸) سوره نساء، ایه ۴۱.
  (۶۲۹) سوره نحل، ایه ۸۴.
  (۶۳۰) نحل، ایه ۸۹.
  (۶۳۱) سوره قصص، ایه ۷۵.
  (۶۳۲) تفسیر فخررازی، ج ۲۵، ص ۱۲و۱۳.
  (۶۳۳) سوره نحل، ایه ۸۴.
  (۶۳۴) سوره بقره، ایه ۱۴۳، (همان گونه (که قبله شما، یک قبله میانه است) شما را نیز، امت میانه ای قرار دادیم (در حد اعتدال، میان افراط وتفریط) تا بر مردم گواه باشید، وپیامبر هم بر شما گواه است).
  (۶۳۵) همان، ج ۲۰، ص ۹۸.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست