آيا انتخاب حضرت محمد صلی الله علیه و آله به پيامبرى اكتسابى بوده يا انتصابى و يا اين كه هر دو قضيه را شامل می‌شود؟

آن چه در مسأله نبوّت و امامت معتبر است، نصب و گزينش الهى است. مفهوم انتخابى و انتصابى كه در عرف معاصر، نوع حكومت‏‌ها به آن تعيين می‌شوند در آن بى موضوع است. زيرا نه انتخاب اكثريّت افراد بشر در آن دخالت دارد و نه انتصاب فرد خاصى از بشر. اين دو گونه تعيين، معايب و مفاسدى دارند و غالباً يا در همه جا، به گزينش اصلح و واقعى منتهى نمی‌شود و از اغراض خصوصى و هواهاى نفسانى و اميال مختلف مصون نمی‌ماند.
امّا گزينش الهى و برگزيدن به نبوّت و رسالت يا امامت، بر اساس صلاحيّت ها و شرايط واقعى و شايستگى بوده و چون خداوند متعال آگاه و عالم بر آن است، هميشه اصلح واقعى (مکتسب لیاقت) برگزيده (منتصب) می‌شود.
بنابراين نبوّت به نصب است امّا به نصب خداوند عالم و حكيم، نصب اصلح و اَلْيَق واقعى است كه د رگزينش هاى انتخابى يا انتصابى بشرى هرگز قابل تأمين و تضمين نيست و در يك كلمه: «اَللهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسالَتَهُ»(انعام/ 124) است.

گزينش بشرى، گزينش جاهل به حقايق و غير مصون از خطا و اشتباه و در معرض پيروى از اغراض شخصى و هواهاى نفسانى است. به هر حال، چه انتخابى و چه انتصابى باشد. اين گزينش خداوند علّام الغيوب و حكيم و غنى، منزّه از خطا و اشتباه و مبرّا از احتياج به جلب نفع يا دفع ضرر است.

,
نوشتهٔ پیشین
آيا الفاظ قرآن از سوى خدا است يا اين الفاظ از زبان پيامبر صلى الله عليه و آله است، با توجه به اين كه خداوند محدود به زمان و مكان جغرافيايى نيست و زبان مردم خاصى را ندارد؟
نوشتهٔ بعدی
آيا انوش نام پيامبر است؟ منبع مذهبى در مورد اين اسم معرفى كنيد.

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست