آيا اطاعت از همه‌ی دستورات پيامبران صحيح است؟

اساس اطاعت از پيغمبر، اذن خداست. همان گونه كه رسالت پيامبر و معجزه او و نصرت و پيروزيش به اذن خداست اطاعت از او نيز به اذن خداست.
هيچ پيامبرى اعزام نمى‏شود، مگر اين كه به اذن خدا مطاع باشد، يعنى آنچه پيغمبر مى‏گويد، وحى است و به اذن خدا بايد از او اطاعت كرد. در سوره حشر درباره پيغمبر اسلام مى‏فرمايد: «ما آتاكُم الرُّسول فَخُذُوه وَ ما نَهيكم عَنْه فَانتَهوا»(1) يا در مورد ديگر مى‏فرمايد: «اَطيعُوا اللهَ وَ اَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أوُلِى الأَمْرِ مِنْكم»(2).
اطاعت از رسول به اذن خداست. قهراً رسول چيزى جز حق نخواهد گفت، چون خدا جز اطاعت حق چيز ديگر را اجازه نمى‏دهد: «اِنَّ هُدِى اللهُ هُوَ الهُدى»(3)، «فالحقَّ و الحقَّ اقول»(4)، «وَ هُوَ يَهدى السَبيل»(5). ممكن نيست كه خداوند اجازه اطاعت از باطل بدهد، عصمت پيامبران نيز با همين مسئله تثبيت مى‏شود. چون هر پيغمبرى بايد مطاع باشد و اين اطاعت هم به اذن خداست، اگر پيغمبر معصوم نباشد و خلاف بگويد، يا خلاف بكند، لازمه‏اش اين است كه ديگران از باطل او اطاعت كنند در حالى كه خداوند باطل را سركوب مى‏كند و به آن اجازه پيروزى نمى‏دهد. و بر همين اساس از رسول (ص) رسيده است: «لا طاعَه لِمَخلوقٍ فِى مَعصِيه الخالِق»(6)، يعنى هزگز نمى‏توان دستور يا پيشنهاد نامشروع كسى را در برابر فرمان خداوند قبول و پيروى كرد.

و در پایان، چه زیبا است این آیه: «مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللَّهَ وَ مَنْ تَوَلَّى فَما أَرْسَلْناكَ عَلَيْهِمْ حَفيظا» (7)

(1) (حشر/ 7)
(2) (نساء/ 59)
(3) (بقره/ 120)
(4) (ص/ 84)
(5) (احزاب/ 4)
(6) (مَنْ لا يحضر القفيه ج 2 ح 3214)

(7) (نساء/80)

, ,
نوشتهٔ پیشین
آيا اسلام با زور شمشير پيروز شده؟ جنگ هاى پيامبر(ص) چگونه توجيه مى شود؟
نوشتهٔ بعدی
آيا الفاظ قرآن از سوى خدا است يا اين الفاظ از زبان پيامبر صلى الله عليه و آله است، با توجه به اين كه خداوند محدود به زمان و مكان جغرافيايى نيست و زبان مردم خاصى را ندارد؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست