خانه انجمن ها انجمن مهدویت چرا کنیۀ امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ابوالقاسم است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    ناشناس
    غیرفعال

سوال:
    چرا کنیۀ امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ابوالقاسم است؟

جواب:
    روایات زیادي بر این مطلب تصریح کرده اند:
    پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:کنیته کنیتی؛ ( 1)کنیۀ او کنیۀ من است.
    امام صادق علیه السلام فرمود:اسمه محمد و کنیته ابوالقاسم؛ ( 2)اسمش محمد و کنیه اش ابوالقاسم است.
    امام جواد علیه السلام فرمود: هو سمی رسول الله و کنیه؛ ( 3)او هم نام و هم کنیۀ پیامبر است.
    . -1 کمال الدین، ج 1، ص 286
    . -2 کشف الغمه، ج 2، ص 475
    . -3 مستدرك وسائل الشیعه، ج 12 ، ص 283
    امام عسکري علیه السلام فرمود: هو سمی رسول الله و کنیه؛ او هم نام و هم کنیۀ پیامبر است. اما علت این که لقب ایشان ابوالقاسم است، می توان به دو دلیل اشاره کرد که البته تصریح روایات نیست، بلکه از باب تطبیق است.
    1. چون مقسم اموال است: پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:کنیۀ من ابوالقاسم است، چون خدا عطا می کند و من »تقسیم می کنم.ر مورد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز آمده است که در دوران حکومت خویش اموال را مساوي بین مردم تقسیم می کند، یا بدون شمارش، اموال را تقسیم می کند.
    2. چون ملاك تقسیم بهشت و جهنم است: پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: ابوالقاسم هستم چون خداوند در روزقیامت جهنم را جدا می کند. فمن کفر بی من الاولین والآخرین ففی النار؛ پس کسی که به من کافر شود از اولین و آخرین »در آتش خواهد بود و بهشت را جدا می کند .فمن آمن بی وأقر بنبوتی ففی الجنه؛ پس هر کس به من ایمان آورد و به »پیامبري من اعتراف کند در بهشت خواهد بود.در روایت دیگري پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در مورد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف فرمود: ومن انکره فی غیبته فقد انکرنی ومن کذبه فقد کذبنی ومن صدقه فقد صدقنی؛ هرکس هنگام غیبت او منکرش شود مرا انکار کرده است و هرکس او را تکذیب کند مرا تکذیب کرده است و هرکس او را تصدیق کند مرا تصدیق نموده است. لذا انکار امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یا ایمان به ایشان همان انکار یا ایمان به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است که باعث تقسیم بهشت و جهنم است. پس او نیز ابوالقاسم است.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست